تبلیغات
ثقلین 59 - تنبیه بدنی زن؟

اللهم عجل لولیک الفرج ______ تقدیم به دایی شهیدم...! ناقابل ___

تنبیه بدنی زن؟
نظرات () |

 
سؤال: آیا صحیح است که در قرآن مجید اجازه داده شده که اگر زن از حقوق زناشویی سر باز زند او را تنبیه بدنی نمایند؟
 
جواب: جاى تردید نیست كه اسلام خدمات پرارزشى به جامعه زنان عالم كرده و حقّ بزرگى به گردن آنها دارد، حتّى آن دسته از نویسندگان تاریخ تمدّن غربى كه نظر خوشى به اسلام ندارد، مانند «كرین برینتون» و «جان كریستوفر» و «روبرت لى وولف» در كتاب تاریخ تمدّن غرب و مبانى آن در شرق، صریحاً اعتراف مى كنند كه نهضت اسلام كمك مؤثرى به بهبود حال زنان نموده و قرآن مجید نیز دستورهاى مؤكّدى در این باره صادر كرده است; نمونه آن، آیه شریفه «وَ عَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ»(1) و «و هُنَّ لِبَاس لَكُمْ وَ اَنْتُمْ لِبَاس لَهُنَّ»(2) مى باشد.

در بیانات پیشوایان اسلام بقدرى درباره خوشرفتارى با زنان تأكید شده كه فرموده اند در برابر آنها حتّى ترشرویى نكنید: «لا یُقْبَحُ لَها وَجْهاً»

همچنین زنان را موظّف كرده كه با نهایت مهربانى و خوشرفتارى با شوهران خود رفتار نمایند.

امّا در مورد تنبیه خفیف بدنى زنانى كه حاضر به اداى حقّ زناشویى نیستند، دستور صریح قرآن این است كه شوهر نخست از طریق پند و اندرز، سپس با جدا كردن بستر خویش و قهر كردن وارد گردد; اگر هیچ وسیله اى مؤثّرنشد، در این صورت مى تواند از تنبیه خفیف بدنى استفاده كند و بدیهى است كه این موضوع، یك موضوع كاملا استثنایى و در حقیقت حكم جرّاحى یك بیمار را دارد كه مخصوص موارد ضرورت است.

حتّى اگر شوهر نیز از انجام حقوق زناشویى سرباز زند و راهى براى وادار ساختن او به انجام این حقوق، جز تنبیه بدنى نباشد، حكومت اسلامى حق دارد او را تنبیه بدنى نماید.

این نكته لازم به یادآورى است كه در بعضى از زنان - طبق نظریّه روان شناسان - همواره یك حالت «مازوخیسم» (آزار خواهى) وجود دارد كه گاهى به عللى تشدید مى گردد و به صورت یك بحران روانى بروز مى كند; در این گونه موارد بحرانى و استثنایى، تنبیه ملایم در تسكین روحى آنها مؤثّر است.

به این نكته نیز باید توجّه داشت كه تنبیه مزبور نباید طورى باشد كه موجب مجروح شدن یا حتّى سیاه و كبوده و سرخ شدن بدن گردد.

------------------------------
 
پی نوشت ها:

1. سوره نساء، آیه 19.
2. سوره بقره، آیه 187.

------------------------------

منبع:پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مکارم شیرازی


:: مرتبط با: مطالب آزاد ,
:: برچسب‌ها: زن ,
نویسنده : بسیجی
تاریخ : چهارشنبه 28 دی 1390
زمان : 04:22 ب.ظ


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :