تبلیغات
ثقلین 59 - سفر مجازی به سرزمین مِنا

اللهم عجل لولیک الفرج ______ تقدیم به دایی شهیدم...! ناقابل ___

سفر مجازی به سرزمین مِنا
نظرات () |

این سرزمین محلی است که ابراهیم (ع) شیطان را سه مرتبه از خود دور ساخت . اینجا همان مكانى است كه ابراهیم اسماعیل خویش را به قربانگاه برد تا به فرمان ایزدى امتحان سختى را پس دهد. اینجا سرزمین مِناست . و اگرچه برای ما حضور حقیقی ممکن نیست بیایید حضوری مجازی را در آن احساس کنیم . تصاویر سه بعدی و پانورامای 180 × 360 درجه ما را بصورت مجازی به آنجا خواهد برد .
با دریافت این تصاویر می توانید خود را به طور كاملا واقعی در سرزمین مِنا احساس كنید.

از قابلیت های انحصاری این تصاویر می توان به موارد زیر اشاره كرد :
1) قابلیت چرخش سه بعدی تصاویر (180 × 360 درجه) با استفاده از موس
2) طبیعی بودن تصاویر و القای حس واقعی حضور در محل
3) بررسی محل از نگاه خود
4) قابلیت زوم بر روی تصاویر (با استفاده از غلطت بالا و پایین رونده موس)
5) قابلیت استفاده از این تصاویر برای محافظ صفحه نمایش (screen saver)
 و اما سرزمین مِنا كجاست ؟
مِنا ( مِنی )، محلی است در یک فرسخی شهر مکه که بیشترین اعمال حج در آن جا انجام می شود.
رمى جمرات در منا از مهم ترین اركان اعمال ایام تشریق است و در روایات آمده است كه ابلیس براى بار اول در جمره عقبه خود را بر حضرت ابراهیم (علیه السلام) نمایاند و آن حضرت با سنگریزه هایى او را از خود دور ساخت و ابلیس دیگر بار در جمره وسطى و اولى راه را بر او بست و ابراهیم (علیه السلام) بار دیگر او را با پرتاب سنگ گریزان كرد. و ابلیس به هنگام فرار به سرعت گریخت. و جمره و اجمار به معناى شتاب كردن و گریختن است; زیرا كه شیطان در این مكان از برابر ابراهیم گریخت و لذا افراد باید در این محل با رمى جمره و انداختن سنگ بر شیطان ظاهر، شیطان درون را نیز سركوب كنند تا از شیطان پیروى نكند.
از دیگر وظایف زائر در منا ذبح قربانى است ، در همان مكانى كه ابراهیم اسماعیل خویش را به قربانگاه برد تا به فرمان ایزدى امتحان سختى را پس دهد.انسان همراه با وظیفه قربانى به ظاهر گوسفند در راه خدا، باید نفس خود را بكشد و هواى خویش را سرببرد تا چشمش به دنیا و جمال آن نیفتد. تمام اعمال حج، جلوه معنوى و ملكوتى مخصوص به خود را همراه دارد.
 قربانى در ظاهر، قربانىِ باطن مى طلبد. اگر زائرى در منا سرخود را مى تراشد و به زیبایى اش لطمه مى زند. در اصل، غرور و تكبرش را منكوب مى كند.حاجى به هنگامى كه از قربانگاه منا برمى گردد، باید سر به زیر تیغ بگذارد و زیبایى ظاهرى خود را در راه خدا فدا كند.
اذن ورود به حرم پس از انجام اعمال مواقف سه گانه، زائر از پروردگار خویش اذن ورود به حرم و بازگشت به مكّه را مى طلبد تا براى انجام اعمال حجّ تمتع آماده شود.
از نظر موقعیت جغرافیایی ، نزدیکترین موقعیت منا به مکه، جمره عقبه است؛ جایی که نخستین بار مسلمانان یثرب با رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم بیعت کردند و بیعت آنان با نام « بیعة العقبه » شهرت یافت.
دورترین قسمت آن نیز وادی محسّر است که میان مزدلفه و منا قرار دارد در وجه نامگذاری آن اختلاف است. برخی می گویند: هنگامیکه جبرئیل خواست از آدم علیه السلام جدا شود به وی گفت « تمَن» از خدای خود چیزی بخواه؛
آدم گفت : « اتمنی الجنه» بهشت را آرزو دارم و به نقلی جبرئیل به حضرت ابراهیم علیه السلام چنین پیشنهادی کرد، او آرزو کرد ای کاش به جای اسماعیل علیه السلام خداوند قربانی شدن گوسفندی را بپذیرد.
بنابراین چون این دو ماجرا هر دو در همین سرزمین اتفاق افتاد به آن « منی » گفته اند، یعنی سرزمین تمنا و آرزوی آدم و ابراهیم علیه‌السلام.

جهت دریافت تصویر و انجام سفر مجازی از طریق زیر اقدام نمایید :

 
 


:: مرتبط با: مطالب آزاد ,
:: برچسب‌ها: سفر مجازی ,
نویسنده : بسیجی
تاریخ : پنجشنبه 4 اسفند 1390
زمان : 12:36 ق.ظ


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :